Najnowsze artykuły

Zwierzęta chronione w Polsce - które są...

Polska obfituje w różnorodność przyrodniczą, w tym wiele gatunków zwierząt, które są chronione ze względu na swój zagrożony status lub unikalność...

Czytaj Więcej
Organizowanie komody dla dziecka
13 października 2022
Jak urządzić biuro?
13 października 2022

Sposoby na sadzenie owoców

Uprawa owoców w ogrodzie nie musi być uciążliwa. Już tylko kilka kroków dzieli Cię od świeżych, obfitych roślin owocowych - a my mamy wskazówki i porady, które pomogą Ci zacząć.

Pierwszym krokiem jest wybór roślin. Drzewa owocowe, krzewy jagodowe i winorośle sprzedawane są na trzy różne sposoby - z odkrytym korzeniem, w doniczkach i w pojemnikach - w zależności od pory roku i miejsca, w którym dokonujesz zakupów.

Sposoby sadzenia owoców

Z odkrytym korzeniem: Rośliny z odkrytym korzeniem są zwykle dostępne późną zimą lub wczesną wiosną i kupuje się je, gdy są uśpione i bez liści. Są one zazwyczaj najmniej kosztowny sposób zakupu roślin, ponieważ nie mają koszt gleby lub pojemniki związane z nimi.

Balled i Burlapped: Drzewa i krzewy owocowe z baldachogronami, często określane po prostu jako b-&-b, są dostępne od wiosny do jesieni. Posiadają one bryłę korzeniową owiniętą w arkusz chusty lub podobnego materiału. Rośliny z bryłą korzeniową to zwykle największe okazy, jakie oferuje szkółka.

Pojemnik: Owoce uprawiane w pojemnikach są najczęściej dostępne i najłatwiejsze do posadzenia. Podobnie jak rośliny baldachogrona, są one dostępne przez cały rok i występują w szerokiej gamie rozmiarów.

Porady dotyczące sadzenia

Niezależnie od metody sadzenia drzew owocowych, krzewów jagodowych i winorośli, po posadzeniu należy je dobrze podlać. Na glebę wokół rośliny należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 2-3 cali. Pomoże to glebie dłużej utrzymać wilgoć, dzięki czemu trzeba będzie mniej podlewać. Pomaga ona także kontrolować wzrost chwastów.

Konieczne może być palikowanie nowo posadzonych drzew owocowych, zwłaszcza jeśli mają goły korzeń lub znajdują się w wietrznym miejscu i mogą się przewrócić. Paliki należy podpierać tylko przez pierwszy rok lub dwa. Po tym czasie należy je usunąć, aby drzewa mogły wykształcić mocny pień i system korzeniowy.

Jednym z najprostszych sposobów podparcia młodego drzewa jest użycie pojedynczego palika o wysokości mniej więcej takiej, jak drzewo. Wbij palik w ziemię na głębokość około 18 cali i w odległości około 6 cali od krawędzi dołka do sadzenia. Użyj ciężkiego drutu owiniętego przez sekcję starego węża ogrodowego i przywiąż drzewo do palika, stosując wzór ósemki. (Wąż zapobiega ocieraniu się drutu o korę).

Wskazówka dla ogrodników testowych: Unikaj mocnego naciągania drutu, ponieważ może to uszkodzić drzewo. Pień powinien dać się lekko poruszać w dowolnym kierunku po naciśnięciu na niego.

Jak przycinać

Bez względu na to, jakie drzewa, krzewy i pnącza uprawiasz, warto przycinać martwe lub chore gałęzie i pędy. Dzięki temu roślina wygląda lepiej i może zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.

Wycinaj przewrotne pędy, które blokują ścieżki, podjazdy lub wrastają w ścianę domu lub innych konstrukcji. Usuń gałęzie, które się krzyżują i ocierają o siebie; ścierająca się kora sprawia, że drzewo jest bardziej podatne na choroby.

Większość drzew owocowych najlepiej przycinać późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną, gdy są w stanie spoczynku i pozbawione liści. Unikaj przycinania wczesną jesienią - w przeciwnym razie drzewa staną się bardziej podatne na zimowe uszkodzenia. Porzeczki i agrest również należy przycinać w okresie spoczynku, usuwając około jednej trzeciej najstarszych pędów. Winogrona i kiwi wymagają silnego przycinania w okresie spoczynku, aby utrzymać ich produktywność. Większość malin i jeżyn owocuje na dwuletnich pędach. Stare pędy należy usuwać latem, zaraz po tym, jak zakończą owocowanie. Latem przycinaj je, aby się rozgałęziły.

Wskazówka dla testujących ogród: Pomiędzy kolejnymi cięciami zanurzaj sekatory w alkoholu lub 10-procentowym roztworze wybielacza. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się choroby na zdrowe gałęzie. Po użyciu zanurz sekatory w oleju, aby zapobiec korozji.

Podlewanie i karmienie owoców

Podlewanie: Większość owoców wymaga stałej wilgotności, aby dobrze rosły. Dokładna ilość wody zależy od rodzaju gleby, warunków pogodowych i rodzaju uprawianych owoców. Na przykład rośliny w glebie piaszczystej trzeba podlewać częściej niż te w gliniastej. Rośliny zużywają więcej wody podczas gorących, wietrznych dni o niskiej wilgotności powietrza niż podczas chłodnej, wilgotnej i pochmurnej pogody.

Niezależnie od tego, należy podlewać rośliny w ilości wystarczającej do zwilżenia strefy korzeniowej na głębokość co najmniej 6 cali. Węże zraszające i systemy nawadniania kropelkowego to dwa skuteczne sposoby dostarczania roślinom potrzebnej im wody. Metody te zmniejszają zużycie wody (dzięki temu, że woda jest podawana tylko do strefy korzeniowej, niewiele jej tracimy na parowanie) i pomagają zapobiegać chorobom, utrzymując liście w stanie suchym.

Karmienie: Nie jesteś pewien czy powinieneś dokarmiać swoje owoce? Zacznij od poznania swojej gleby i podstaw nawożenia. Najlepszym sposobem na ocenę gleby jest wykonanie testu gleby. Większość uniwersytetów oferuje takie usługi za opłatą. Niektóre komercyjne centra ogrodnicze i profesjonalne laboratoria badania gleby również to robią.

Może Cię kusić, aby dodać więcej nawozu niż zalecają instrukcje na opakowaniu, ale oprzyj się tej chęci. Nadmierne nawożenie może spalić korzenie roślin, powodując ich uszkodzenie. Drzewa i krzewy owocowe, które otrzymują nadmiar nawozu, zwłaszcza azotu, mogą kwitnąć i produkować mniej niż rośliny, które nie są przenawożone.

W wielu regionach do uprawy borówki amerykańskiej może być konieczne zakwaszenie gleby. Dodanie do gleby siarki elementarnej obniży pH, przez co gleba stanie się bardziej kwaśna. Na podstawie wyników testu gleby należy określić, jakie jest aktualne pH gleby, a następnie zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu siarki określić, ile należy jej dodać dla borówek.

Więcej porad ogrodowych znajdziesz na stronie https://pobog.pl/ogrod/cpoe/

Zwalczanie owadów

Jeśli uprawiasz owoce, prawie na pewno w pewnym momencie zaatakują je owady. Jeśli konieczne jest zastosowanie pestycydów, użyj najmniej toksycznej alternatywy. Mydło owadobójcze jest skuteczne na większość szkodników o miękkich ciałach, takich jak mszyce i przędziorki. Również silny strumień wody z węża ogrodowego może zniszczyć populację szkodników. Bt (Bacillus thuringiensis) to naturalna bakteria, która kontroluje larwy motyli i motyli, takich jak zwójkówki.

Oprysk olejem z pestek jest skutecznym środkiem do zwalczania wielu owadów wczesnosezonowych, takich jak omacnica prosowianka. W sezonie wegetacyjnym można stosować pułapki feromonowe do wykrywania obecności owadów i odpowiednio wcześnie przeprowadzać zabiegi pestycydowe.

Larwy owocówki jabłkóweczki to małe muszki, które składają jaja w jabłkach. Z jaj wylęgają się robaki, które drążą tunele w owocach. Owady te można zwalczać niszcząc owoce przed lub po ich opadnięciu na ziemię, stosując pułapki żywołowne do łapania much lub stosując w połowie lata środki owadobójcze przeznaczone do zwalczania larw jabłoni.

Motyle dorszowe żerują na jabłkach, tworząc małe otwory otoczone martwą tkanką. Zwalczanie tego szkodnika polega na opryskiwaniu jabłek środkiem owadobójczym zawierającym Bt wiosną, tuż po opadnięciu kwiatów. Można też spróbować zastosować pułapki feromonowe.

Kędzierzawość śliwy to cętkowany brązowy chrząszcz powodujący zniekształcone owoce, które gniją i spadają z drzewa. Połóż arkusz pod młodymi drzewami i potrząśnij nimi późną wiosną lub wczesnym latem; chrząszcze spadną z rośliny i możesz wyrzucić je do kosza. Można też spryskać je środkiem owadobójczym zawierającym olej neem.

Ślimaki atakują owoce, takie jak truskawki. Ślimaki można zwalczać za pomocą przynęty na ślimaki lub rozsypując ziemię okrzemkową w ogrodnictwie wokół roślin.

Kontrola chorób

Ograniczanie chorób do minimum poprzez zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza w całym sadzie i ogrodzie, aby rośliny szybko wysychały. Unikaj pryskania wodą na liście owoców. Usuwaj i niszcz chore rośliny w miarę ich rozwoju. Niektóre choroby rozprzestrzeniają się za pośrednictwem owadów, dlatego utrzymanie populacji owadów w ryzach pomaga zapobiegać problemom związanym z chorobami. Jeśli to możliwe, należy uprawiać odmiany odporne na choroby takie jak parch jabłoni i rdza jabłoni cedrowej. Wiele chorób grzybowych owoców można zwalczać za pomocą oprysków siarką z wapna spoczynkowego.

Rdza czarna (na zdjęciu powyżej) często atakuje śliwy, śliwki, wiśnie i czereśnie oraz brzoskwinie. Wygląda on jak czarne, brodawkowate narośla na gałęziach, które je zabijają. Aby zwalczyć tę chorobę, należy wybierać odporne odmiany, wycinać młode gałęzie, gdy tylko choroba zacznie się ujawniać, oraz stosować fungicydy przeznaczone do zwalczania czarnego węzła.

Rdza cedrowa jabłoni to choroba powodująca powstawanie jaskrawożółtych plam na liściach jabłoni oraz rogowych narośli na liściach i młodych owocach. Do jej zwalczania należy stosować fungicydy przeznaczone do zwalczania rdzy jabłoni cedrowej.

Zaraza ogniowa występuje powszechnie na jabłkach i gruszkach, atakując gałęzie, owoce i kwiaty. Należy ją zwalczać poprzez przycinanie zainfekowanych gałęzi i stosowanie środków bakteriobójczych przeznaczonych do zwalczania zarazy ogniowej.

Mączniaki, w tym mączniak rzekomy i mączniak rzekomy, atakują wiele owoców. Staraj się utrzymywać liście w stanie suchym, a także przycinaj i trenuj rośliny, aby zapewnić im dobrą cyrkulację powietrza. W razie potrzeby należy zastosować fungicyd przeznaczony do zwalczania mączniaka.

Parch jabłoni często atakuje jabłka po okresach wilgotnej, wiosennej pogody. Powoduje on parchowate rany na liściach i owocach. Należy go zwalczać poprzez sadzenie odmian odpornych na parcha, usuwanie porażonych liści i owoców lub stosowanie fungicydów przeznaczonych do zwalczania parcha jabłoni.

Wirusy często powodują cętkowany lub zniekształcony wzrost. Niestety nie można ich leczyć, a porażone rośliny najlepiej zniszczyć. Kupuj rośliny z wiarygodnego źródła, aby mieć pewność, że są wolne od wirusów w momencie sadzenia.

Kontrola szkodników

Jelenie, króliki, nornice i ptaki mogą atakować owoce, jeśli mają taką możliwość. Repelenty mogą utrzymać zwierzęta z dala, ale najpewniejszym sposobem ochrony upraw owocowych jest wykluczenie. W przypadku jeleni i królików oznacza to postawienie płotu lub innej zagrody chroniącej rośliny.

Przez zimę krety przegryzają korę drzew i krzewów owocowych. W celu ochrony drzew owocowych przed nornicami należy zimą umieścić wokół ich pnia lub wokół całych krzewów pierścień z tkaniny sprzętowej. Ptaki nie mogą kraść lub uszkadzać dojrzałych owoców, przykrywając uprawy siatką dla ptaków.

Podszczypywanie i odnawianie truskawek

Może się to wydawać trudne, ale w roku sadzenia truskawek należy usunąć kwiaty z roślin truskawek, aby mogły one wykorzystać swoją energię do ukorzeniania się i tworzenia nowych roślin, a nie do produkcji owoców. Jeśli w pierwszym roku truskawki zakwitną więcej niż raz, pozwól im wydać plon, zaczynając od drugiego cyklu kwitnienia.

Aby utrzymać produktywność grządek z truskawkami, należy je odnowić zaraz po tym, jak skończą wydawać plony wczesnym latem. Rototill lub kopanie pod najstarszymi roślinami i zachować wąski rząd roślin potomnych. Rośliny pochodne wyślą rozłogi, które wypełnią grządkę i dadzą plon w następnym roku.