Najnowsze artykuły

Organizowanie komody dla dziecka

Zorganizowanie komody dla dziecka to świetny sposób, aby utrzymać niezbędne rzeczy dziecka w jednym miejscu. Niezależnie od tego, czy są to ubrania...

Czytaj Więcej
Jak urządzić biuro?
13 października 2022
Modne kolory do kuchni w 2022 r.
13 października 2022
Jak zaprojektować nowoczesną...
11 października 2022

Rodzaje begonii

Begonie są łatwymi roślinami jednorocznymi do wypełniania pojemników lub wiszących koszyków. Chociaż niektóre odmiany kwitną na różowo, biało, czerwono lub pomarańczowo, te odporne rośliny są często uprawiane dla ich liści. Liście begonii są dostępne w niemal każdym kolorze i wzorze, a ponadto nadają ogrodowi ciekawą fakturę. Oto co musisz wiedzieć o tych roślinach, które robią duże wrażenie.

Rodzaje begonii

Anielskie skrzydło: Znany również jako begonia trzcinowa, ten typ ma długie łodygi z "stawami" na nich. Jak sama nazwa wskazuje, te begonie mają liście, które wyglądają jak anielskie skrzydła. Rex: Rex begonias są całkowicie ich własną klasą begonii. Są one rhizomatous, co oznacza, że zazwyczaj rosną poziomo i mają skrócone łodygi. Powszechnie uprawiane jako roślina domowa dla swoich liści, te begonie są również znane jako malowane liście lub fantazyjne liście begonii. Rieger: Ta kategoria begonii jest kwitnąca zimą. Begonie Rieger wymagają niskich temperatur i krótkich dni, aby zakwitnąć.

Odmiany begonii

Ogromna różnorodność begonii w obrębie tych trzech rodzajów sprawia, że rośliny te są tak popularne. Można je stosować w niemal każdym ogrodzie. Większe odmiany są idealne do kształtowania krajobrazu i tworzą dramatyczny efekt, gdy są masowo sadzone. Mniejsze odmiany dobrze nadają się do ogrodów pojemnikowych i nie zagłuszają innych roślin. Niektóre rośliny begonii mają pojedyncze kwiaty z jednym rzędem płatków, inne zaś mają kwiaty podwójne z wieloma rzędami płatków. Do każdego miejsca w ogrodzie można znaleźć odpowiednią roślinę o odpowiednim wyglądzie.

Sadzenie begonii

Begonie są roślinami jednorocznymi, więc sadzenie należy przeprowadzać co roku. Najlepszą porą na sadzenie begonii jest czas, gdy minie prawdopodobieństwo przymrozków. Begonie powoli się rozkrzewiają, więc nie zniechęcaj się, jeśli nie zakwitną od razu. Zazwyczaj ich wzrost jest szybszy po rozpoczęciu letnich upałów.

Staroświeckie begonie woskowe doskonale sprawdzają się posadzone w cieniu. Nowsze odmiany begonii woskowych są szczęśliwe w miejscach od pełnego cienia do pełnego słońca. Sprawdź na metce w szkółce, jakie światło jest zalecane dla każdej odmiany. W czasie sadzenia należy dodać kompostu lub wierzchniej warstwy gleby, aby poprawić jej żyzność i pomóc w utrzymaniu wilgoci. Jeśli chcesz sadzić begonie w pojemnikach lub wiszących koszach, szukaj odmian Begonia bolviensis i Angel wing, które płożą się kaskadowo.

Pielęgnacja begonii

Begonie są popularne także dlatego, że są bardzo łatwe w utrzymaniu. W ciepłym klimacie begonie mogą kwitnąć przez cały rok. W tym klimacie przycinanie przeprowadza się wiosną. W chłodniejszym klimacie można je przenosić do pomieszczeń, a zimą traktować jak rośliny domowe. W bardziej umiarkowanym klimacie przycinanie można przeprowadzić jesienią. Aby przyciąć pędy, należy je skrócić do pierwszego lub drugiego zdrowego pąka od wierzchołka. Zmusza to begonię do rozgałęziania się w miejscu uszczykiwania, dzięki czemu powstaje więcej łodyg, kwiatów i liści. Poza sporadycznym przycinaniem begonie nie wymagają wielu innych zabiegów pielęgnacyjnych - są znane z tego, że "same się oczyszczają", co oznacza, że nie trzeba ich obcinać.

Większość odmian begonii wymaga stałego podlewania, ale nie lubi też, gdy jest zbyt mokro. Po obfitym podlaniu należy umieścić begonie w doniczce, aby mogła ona odprowadzić nadmiar wody. W przypadku sadzenia w gruncie należy wbić palec w glebę, aby sprawdzić, jak bardzo jest ona wilgotna. Jeśli wierzchołek jest suchy, ale gleba jest wilgotna około centymetra pod powierzchnią, odczekaj z podlewaniem jeszcze dzień lub dwa. Spryskiwanie roślin wodą w gorętsze dni również pomoże im utrzymać chłodne warunki, które lubią.

Jeśli chodzi o nawożenie, begonie preferują dobrze rozcieńczony nawóz. Po pojawieniu się kwiatów należy rozpocząć regularne nawożenie, ale należy uważać, aby nie nawozić zbyt często. Begonie Rex są szczególnie wrażliwe na nadmiar nawozów, a silnie skoncentrowane nawozy mogą spalić liście begonii takich jak 'Fireworks'. Begonie bulwiaste należy zasilać słabą dawką nawozu płynnego o wysokiej zawartości azotu dwa razy w miesiącu, od pierwszego wzrostu do końca maja. Po tym okresie należy powrócić do rozcieńczonego, zrównoważonego nawozu lub nawozu o niskiej zawartości azotu.