Najnowsze artykuły

Zwierzęta chronione w Polsce - które są...

Polska obfituje w różnorodność przyrodniczą, w tym wiele gatunków zwierząt, które są chronione ze względu na swój zagrożony status lub unikalność...

Czytaj Więcej
Organizowanie komody dla dziecka
13 października 2022
Jak urządzić biuro?
13 października 2022

Na co zwrócić uwagę przy wyborze silnika do łuparki świdrowej?

Ostatnimi czasy łuparki świdrowe cieszą się sporą popularnością. Problematyczne w ich przypadku, może okazać się dobranie do nich właściwego silnika. Trzeba mieć podstawowy zakres wiedzy w tej tematyce, żeby podjąć słuszną decyzję. Jak dokonać wyboru silnika do łuparki świdrowej? Jaką moc łuparki wybrać? Odpowiedzi na tak postawione pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule, do którego zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby. 

Jaki silnik do łuparki świdrowej? 

Jedna z najważniejszych kwestii w czasie konstruowania omawianego urządzenia, to silnik do łuparki świdrowej. Napęd musi funkcjonować bez zarzutów, w przeciwnym razie wyżej wspomniane urządzenie nie będzie odpowiednio wydajne. W praktyce wybranie silnika powinno opierać się na średnicy wybranego świdra. Warto zwracać szczególną uwagę na konkretną zależność: na przykład świder, którego średnica to około 6 centymetrów, będzie w stanie poradzić sobie z drewnem, którego średnica to około 20 centymetrów. Wystarczy jednakże, iż stożek świdra zwiększy się do 8 centymetrów, a maszyna będzie mogła pokonywać bloki drewna o średnicy do 30 centymetrów.   

Moc silnika a praca łuparki 

W przypadku doboru odpowiedniego silnika do łuparki, kluczowe może być dokładne oszacowanie wymiarów, jak również typów klocków drewnianych, które mają być w założeniu poddawane przetworzeniu. Za małe wiertło oznacza, iż łuparka nie będzie odpowiednio skutecznie działać. Jeżeli będziemy zadowoleni ze średnicy stożka wynoszącej 8 centymetrów, wtedy to odpowiedni może być silnik elektryczny o mocy wynoszącej 3 kW. W wysięku 10 centymetrów średnicy, najbardziej optymalne rozwiązanie to silnik mający moc 5 kW. Jeśli jednakże zdecydujemy się na świdry mające największą średnicę, musimy liczyć się z tym, iż konieczne będzie zastosowanie silnika mającego moc 7 kW. W roli ciekawostki, warto także powiedzieć, iż od mocy danego silnika zależny będzie rodzaj przełożenia napędu. 

łuparka hydrauliczna

Co zrobić, aby przenieść napęd łuparki?

Dokonanie wyboru silnika dla łuparki świdrowej nie wzbudza najmniejszych wątpliwości, jeżeli mamy w posiadaniu rolniczy ciągnik. Wtedy to możliwe staje się wykorzystanie wału mocy, w konsekwencji czego żadne dodatkowe jednostki napędowe nie będą już konieczne. Sporo osób decyduje się na to, żeby stworzyć maszynę mającą napęd elektryczny. W takim wypadku niejasna może być kwestią mającą związek z liczbą obrotów maksymalnych, którą powinna odznaczać się łuparka. Najbardziej optymalną prędkością obrotów wiertła, jest przedział 400-600 obr./minutę. Jaki silnik będzie zatem najlepszy celem osiągnięcia takiej wartości? Okazuje się, iż w tym wypadku obroty w silniku to kwestia drugorzędna. Najbardziej optymalne rozwiązanie to silnik wolnoobrotowy, niemniej jednak możliwe jest także skorzystanie z szybszej opcji, o ile posiadamy umiejętności obsługi kół redukcyjnych, które znane są powszechnie jako pasowe. Tego typu zabieg sprawi, iż każdy z ruchów silnia przełożony zostanie najpierw na obroty podwójne redukcyjnych kół, zaś świder łuparki zostanie wprawiony w obrót mający mniejszą częstotliwość. Żeby było to możliwe, konieczne będzie przeprowadzenie obliczeń stosunku wielkości pasowych kół do obrotów danego silnika.