Polska obfituje w różnorodność przyrodniczą, w tym wiele gatunków zwierząt, które są chronione ze względu na swój zagrożony status lub unikalność...
Czytaj WięcejPrzygotowywanie mapy zasadniczej domu
Jeśli zaczniesz od prostego rysunku istniejącego krajobrazu, znanego jako mapa bazowa, kładziesz podwaliny pod zorganizowane podejście do bardziej wykonalnych i niedrogich ulepszeń krajobrazu.
Nie spieszcie się z tym ważnym krokiem. Kolejne rysunki - analiza terenu oraz projekty koncepcyjne, wstępne i końcowe - wszystkie wykorzystują mapę bazową jako punkt wyjścia. Dokładność mapy bazowej sprawia, że jest ona niezawodnym narzędziem, co z kolei pomaga zapewnić sukces każdego projektu, dużego czy małego.
Przygotowanie mapy zasadniczej
Po pierwsze, należy uzyskać mapę, która pokazuje dokładny rozmiar i kształt nieruchomości. Może to być plat, mapa aktu notarialnego, plany architekta lub budowniczego, lub plan topograficzny z liniami konturowymi pokazującymi elewację lub gradację terenu. Mapa powinna zawierać stałe konstrukcje i nietrwały krajobraz - dom, podjazd, chodniki, ogrodzenia, ściany - oraz ich pomiary.
Plany są przydatne do lokalizowania służebności na nieruchomości, ale nie każdy stan platuje działki. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, plan może być zawarte w dokumentach nabytych przy zakupie domu. Jeśli nie, może być w stanie uzyskać go z miasta lub biura asesora powiatu. Za tę usługę może być pobierana opłata. Podczas gdy prosisz o plan swojej nieruchomości, poproś również o kopię wszystkich lokalnych rozporządzeń dotyczących służebności, ograniczeń wysokości i wszelkich innych przepisów, które mogą mieć wpływ na Twój projekt krajobrazowy.
Wykonaj kilka kopii planu; oznacz i przechowuj oryginał w bezpiecznym miejscu. Następnie przygotuj się do stworzenia mapy zasadniczej, zbierając kilka materiałów, które ułatwią zadanie: 100-stopową taśmę mierniczą, mnóstwo ostrych ołówków, papier graficzny i kalkę techniczną. Dokonując pomiarów swojej nieruchomości, postępuj zgodnie ze wskazówkami na następnej stronie.
Upewnij się, że pomiary na twojej mapie są dokładne; zaznacz wszelkie zmiany na kopii mapy ewidencyjnej. Zmierz zewnętrzne wymiary działki, domu, garażu i wszelkich innych większych struktur lub obszarów o trudnym ukształtowaniu terenu. Zapisz pomiary.
Techniki pomiarowe
Użyj technik wymienionych poniżej, aby opracować dokładną mapę bazową swojego podwórka. Ta mapa będzie podstawą do wszystkich planowania krajobrazu.
Aby zlokalizować strukturę lub roślinę, należy zmierzyć z dwóch znanych miejsc, a następnie zaznaczyć na mapie, gdzie dwie odległości przecinają się.
Aby dokładnie zlokalizować dom na mapie, należy zmierzyć linie własności, a następnie zmierzyć z każdego rogu domu prostopadle do najbliższych linii własności. Podobnie zlokalizuj inne budowle, zapisując odległości między nimi a innymi obiektami. Na przykład, aby wykreślić położenie drzewa, należy wybrać dwa stałe punkty, takie jak dwa rogi domu, i poprowadzić taśmę mierniczą od każdego z tych dwóch punktów do drzewa. Ilustracja (po prawej) pokazuje, jak wykonać jeden z dwóch pomiarów.
Aby zmierzyć nachylenie, należy zamocować jeden koniec długiej, prostej deski, a następnie utrzymać poziom deski i zmierzyć spadek na końcu spadku.
Jeśli pracujesz sam i musisz zmierzyć linię prostą, użyj dużego gwoździa, który zmieści się przez zaczep na końcu taśmy. Zabezpieczy to taśmę podczas naciągania jej i wykonywania pomiaru. Aby zmierzyć zakrzywione łóżko, potrzebujesz prostej linii, od której będziesz mógł mierzyć. Jeśli łóżko nie ma ściany lub ogrodzenia, stwórz linię za pomocą sznurka i palików, węża lub innej taśmy mierniczej. Zaczynając na jednym końcu łóżka, zmierz od linii do zewnętrznej krawędzi łóżka. Powtarzaj ten proces co 3 stopy, aż zmierzysz cały obszar. Spowoduje to powstanie serii kropek na mapie bazowej, która odzwierciedla zakrzywioną krawędź łóżka. Połącz kropki, aby określić ogólny kształt złoża. Zmierz nachylenie zbocza lub prostą zmianę spadku w przyrostach. Aby to zrobić, wysuń deskę z góry zbocza. Upewnij się, że jest ona wypoziomowana, a następnie zmierz odległość między deską a podłożem (po prawej stronie). Zaznacz położenie skarpy i zanotuj jej nachylenie na mapie zasadniczej.