Najnowsze artykuły

Zwierzęta chronione w Polsce - które są...

Polska obfituje w różnorodność przyrodniczą, w tym wiele gatunków zwierząt, które są chronione ze względu na swój zagrożony status lub unikalność...

Czytaj Więcej
Organizowanie komody dla dziecka
13 października 2022
Jak urządzić biuro?
13 października 2022

Jak uprawiać ogród w pomieszczeniach zamkniętych

Nie masz podwórka? Żaden problem! Nadal możesz hodować zdrowe, smaczne warzywa w swoim własnym, krytym ogrodzie warzywnym. Tak, to jest możliwe. Choć może być trudno uprawiać warzywa w pomieszczeniach bez pomocy technologii, z odrobiną kreatywności i najprawdopodobniej zestawem lamp do uprawy, wkrótce będziesz zbierać plony z własnego wewnętrznego ogrodu warzywnego, a nawet wewnętrznego ogrodu ziołowego.

Jak uprawiać ogród w domu

Twój wewnętrzny ogród warzywny może być tak mały, jak jedna doniczka sałaty lub tak duży, jak kilka półek do uprawy microgreens, wewnętrzny ogród ziołowy lub warzywa takie jak buraki, szczypiorek, a nawet pomidory. Jedną z pięknych cech ogrodnictwa wewnętrznego jest to, że jesteś w pełnej kontroli temperatury, wilgotności i światła - zakładając, że używasz świateł do uprawy - co sprawia, że początek nasion jest dość łatwy. Oznacza to, że można zaoszczędzić pieniądze, kupując nasiona zamiast transplantów.

Do każdego wewnętrznego ogrodu pojemnikowego należy używać organicznej ziemi doniczkowej, która nie zawiera syntetycznych nawozów ani składników, które mogłyby przedostać się do upraw. Większość ogrodników preferuje lekkie donice, które można łatwo przenosić i które nie są zbyt duże na półkach, dlatego najlepszym wyborem są pojemniki plastikowe. Możesz nawet zasadzić wiszący ogród warzywny, aby maksymalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń, ale upewnij się, że łatwo jest dosięgnąć wiszących pojemników, gdy nadchodzi czas podlewania.

Większość wewnętrznych ogrodów warzywnych potrzebuje co najmniej ośmiu godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia, a wiele warzyw preferuje znacznie więcej. Jeśli masz duże okno z południową ekspozycją, możesz uzyskać wystarczająco dużo naturalnego światła przez wiosnę i lato, aby produkować plony warzyw lub ziół, ale jeśli nie, lampy pozwalają kontrolować dokładnie, ile światła rośliny otrzymują. Większość początkujących ogrodników woli używać kompaktowych lamp fluorescencyjnych, które są niedrogie i dobrze sprawdzają się w małym wewnętrznym ogrodzie ziołowym lub warzywnym.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli temperatura wewnętrzna jest wygodna dla Ciebie, to będzie wygodne dla roślin, ale uważaj na przeciągi z klimatyzatorów, ciepło z piekarników lub urządzeń i wahania temperatury w pobliżu okien. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest bardzo suche, mały nawilżacz w pobliżu ogrodu warzywnego będzie bardzo doceniony, ponieważ rośliny te zazwyczaj radzą sobie najlepiej z poziomem wilgotności 40 do 50 procent.

Sprawdzaj glebę codziennie. Większość warzyw lubi wilgotną glebę, ale nie mokrą. Jeśli powierzchnia gleby jest sucha w dotyku, należy dać roślinom pić. Będziesz także chciał nawozić swoje uprawy przez cały sezon wegetacyjny za pomocą rozcieńczonego płynnego pokarmu roślinnego lub nawozu organicznego opracowanego specjalnie dla warzyw.

Jakie warzywa dobrze rosną w pomieszczeniach?

Bardzo duże i pnące rośliny, takie jak kukurydza, fasola, groch i cukinia, nie są dobrym wyborem dla wewnętrznego ogrodu warzywnego, ale nadal masz wiele popularnych warzyw do wyboru. Niektóre szczególnie dobre wybory obejmują:

Sałata wszelkiego rodzaju Marchew Szpinak Buraki szalotki Pomidory - warto wybrać małe, krzaczaste odmiany specjalnie hybrydyzowane do uprawy w pojemnikach Ostra papryka

Jeśli chodzi o ogród ziołowy, większość popularnych ziół dobrze radzi sobie w pomieszczeniach zamkniętych. Kilka, które warto wypróbować:

  • Bazylia
  • Oregano
  • Pietruszka
  • Szałwia
  • Rozmaryn
  • Tymianek

Możesz przedłużyć swoje zbiory poprzez rozłożenie sadzenia w czasie; wysiewaj kilka nasion co dwa tygodnie przez pierwszy miesiąc lub dwa, a nadal będziesz zbierać świeże warzywa przez jesień.

Wyhoduj wewnętrzny ogród hydroponiczny

Jeśli chcesz wziąć swój ogród warzywny pojemnika do następnego poziomu, rozważyć spróbowanie kryty ogród hydroponiczny. W hydroponice, wypełniona składnikami odżywczymi kąpiel wodna zajmuje miejsce zwykłego podłoża uprawowego. Istnieje wiele zestawów hydroponicznych, które zapewniają wszystko, czego potrzebujesz do uprawy ziół, microgreens, pomidorów, sałaty i innych popularnych upraw bez gleby.

Można również zrobić bardzo prosty DIY hydroponiczny ogród warzywny przez sadzenie microgreens lub zioła w pojemnikach wypełnionych bezglebowej mieszaniny perlitu, piasku lub kokosowego kokosu, ustawienie pojemników na półce nad zbiornikiem wypełnionym filtrowaną wodą zmienioną z hydroponicznych składników odżywczych, i łącząc dwa z knotem. Użyj światła wzrostu, aby zapewnić upraw z co najmniej dziesięć godzin "słońce" każdego dnia, a będziesz cieszyć się zbiory świeżych ziół w ciągu miesiąca lub dwóch.

Choć uprawa warzyw w pomieszczeniach jest niewątpliwie większym wyzwaniem niż uprawa na zewnątrz, ma też swoje zalety. Nie będziesz walczyć tyle ze szkodnikami, można kontrolować warunki wzrostu, a nie być na łasce pogody, można uprawiać rośliny nawet w zimie lub w szczycie lata, a co najlepsze, można cieszyć się ogrodnictwem, nawet jeśli nie masz żadnej przestrzeni na zewnątrz w ogóle.