Najnowsze artykuły

Dom w stylu skandynawskim - czym się...

Dom w stylu skandynawskim składa się z minimalistycznego projektu z akcentem retro. Zazwyczaj jest on pomalowany w jasnych kolorach, takich jak biały i...

Czytaj Więcej

Jak wybrać płytki do łazienki?

Popularny wybór dla ścian i podłóg w łazience, płytki mogą przynieść kolor, wzór, teksturę, naturalny wygląd lub nawet odrobinę blasku. Nasz przewodnik po wyborze płytek łazienkowych sprawi, że wybierzesz te najlepsze dla Twojej przestrzeni.

Jeśli musisz wiedzieć, jak wybrać płytki łazienkowe dla zupełnie nowego projektu łazienki, lub odmienić istniejący pokój, to trafiłeś we właściwe miejsce. Płytki mogą robić wiele rzeczy, mogą chronić ściany w wannach i prysznicach, nawet za umywalką, a oczywistą korzyścią z płytek jest to, że dekorują przestrzeń jak nic innego nie może. Czysta i nowoczesna aktualizacja może być dokładnie to, czego szukasz, i czy chcesz wybrać kamień naturalny, ceramika, porcelana lub szkło (plus istnieje wiele kształtów i wykończeń do wyboru zbyt), będziesz w stanie znaleźć jasność w naszym przewodniku i odkryć najlepsze płytki dla Ciebie do wykorzystania w łazience. 

JAK WYBRAĆ MATERIAŁ PŁYTEK ŁAZIENKOWYCH

Kondensacja pary wodnej i zachlapania w łazience wykluczają niektóre materiały płytek, ale nadal pozostawiają duży wybór - szczególnie popularne są płytki z prawdziwego kamienia lub płytki wykonane przez człowieka. Podczas gdy kamień naturalny ma charakter, wymagania dotyczące pielęgnacji są wyższe, a płytki będą wymagały ponownego uszczelnienia w czasie, aby utrzymać ochronę. Ogólnie rzecz biorąc, płytki są świetne, jeśli dekorujesz łazienkę przy ograniczonym budżecie. Chociaż są one łatwe w pielęgnacji, brakuje im wyjątkowości kamienia. 

PŁYTKI ŁAZIENKOWE Z KAMIENIA NATURALNEGO 

Marmur wygląda bogato dzięki żyłkom koloru biegnącym przez niego, czyniąc go bogatym interesem. W zależności od preferencji, można wybierać spośród wielu tonów kolorystycznych od ciemnych do jasnych, a także zarówno subtelnych, jak i uderzających wzorów żyłkowania.

Zarówno podłoga i ściany płytki marmurowe są dostępne, ale polerowany marmur należy unikać na podłodze. Upewnij się, że jest on prawidłowo uszczelniony, a rozlane płyny są natychmiast wycierane.

Trawertyn ma ciepłe odcienie. Podczas gdy kamień ten posiada naturalne wżery, które nadają płytkom indywidualności, należy zdecydować się na trawertyn z wypełnieniem, aby zapobiec wnikaniu wody. Może być stosowany zarówno do płytek podłogowych, jak i ściennych, ale powinien być uszczelniony, aby chronić kamień.

Wapień jest nieprzemijająco stylowy. Popularne są blade wykończenia, które nadal wyglądają ciepło, ale może być również ciemny. Kamień powinien być uszczelniony. Wapień jest bardziej miękki niż inne kamienie naturalne, więc może być porysowany. Z tego powodu najlepiej nadaje się na podłogi w łazienkach, a nie w rodzinnych łazienkach.

Łupek jest dobrym wyborem, jeśli chcesz ciemniejsze odcienie na ściany lub podłogę - oba naraz byłyby prawdopodobnie zbyt mocne. Po raz kolejny, wymaga uszczelnienia. Jest antypoślizgowy, więc rozważ go dla łazienki, z której korzystają osoby mniej stabilne na nogach.

PŁYTKI ŁAZIENKOWE - RODZAJE

Płytki ceramiczne są niedrogim pokryciem i są łatwe w pielęgnacji. Nie są tak wytrzymałe jak płytki porcelanowe, ale łazienka nie jest miejscem o dużym natężeniu ruchu, więc można je kłaść zarówno na podłogach, jak i na ścianach. Zawsze jednak należy sprawdzić, czy dana płytka ceramiczna, którą jesteśmy zainteresowani, nadaje się na podłogę.

Płytki porcelanowe są gęstsze niż ceramiczne, niezwykle wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji. Nadają się zarówno na podłogę, jak i na ścianę.

Płytki z połyskiem odbijają światło i są świetne, jeśli projektujesz małą łazienkę, ponieważ sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa i jaśniejsza. Kolejną zaletą błyszczącego wykończenia jest to, że łatwo je wytrzeć. Z drugiej strony jednak, na błyszczącej powierzchni pojawią się smugi.

Płytki matowe to takie, które wyglądają jak inne materiały, takie jak cement, kamień i drewno, a także proste, niebłyszczące wykończenia. Zaletą matowych płytek jest to, że nie widać na nich tak łatwo śladów wody.

Sprawdź ofertę płytek łazienkowych na https://modnalazienka.pl/category/plytki-lazienkowe-6.

JAK WYBRAĆ PŁYTKI NA ŚCIANY I PODŁOGI W ŁAZIENCE

Na podłodze i ścianach w łazience często można zastosować te same płytki - najczęściej kamień naturalny lub porcelanę. Efekt jest uzdrowiskowy i elegancki, a przy zastosowaniu jasnych kolorów powiększa przestrzeń. 

Jeśli zależy Ci na błyszczącej płytce na ścianie i ciągłym wyglądzie, poszukaj serii, która oferuje tę samą płytkę w matowym wykończeniu na podłodze, aby uniknąć ryzyka poślizgu bez utraty ciągłości. 

Rozważ również użycie tej samej płytki, ale w innym formacie, aby uzyskać subtelne zróżnicowanie. Na przykład, można wybrać kwadratową wersję na podłogę i prostokątną na ściany lub odwrotnie.

Jeśli podoba Ci się pomysł kontrastujących płytek ściennych i podłogowych, masz wiele możliwości. Spróbuj koloru na ścianach i spokojniejszego wykończenia na podłodze; ułatw sobie czyszczenie ciemną płytką podłogową i jasnymi ścianami; wybierz wzór na jednej powierzchni i gładką na drugiej, i tak dalej.

Kształty płytek mogą kontrastować, jak również wykończenia. 

Płytki ścienne Metro to trend, który nie wykazuje oznak odchodzenia i mogą one pracować szczęśliwie obok kwadratowych płytek na podłodze, na przykład. Podobnie mozaikowe płytki ścienne mogą harmonizować z innym formatem na podłodze.

Nie zapominajmy również, że płytki porcelanowe, które wyglądają jak drewno, mogą stanowić ciepły dodatek na poziomie podłogi obok konwencjonalnego wykończenia ścian płytkami.

TWORZENIE EFEKTÓW DEKORACYJNYCH ZA POMOCĄ PŁYTEK ŁAZIENKOWYCH

Zastosowanie tych samych płytek na wszystkich ścianach łazienki to tylko jedna z możliwych strategii. Ściana pod prysznicem może być ozdobiona wzorzystą płytką, kontrastującą kolorystycznie lub kształtem - lub w ten sam sposób można ozdobić ścianę nad umywalką lub dwoma umywalkami. 

Mozaiki mogą być również mocowane w celu strefowania poszczególnych obszarów łazienki lub używane jako przyciągające wzrok obramowania. Wybór innego koloru tej samej płytki powyżej i poniżej poziomu lamperii może również wyglądać elegancko.  Płytki z fakturą lub efektem tekstury mogą również nadać łazience nowy wymiar w zestawieniu z gładkimi powierzchniami pomieszczenia. 

PŁYTKI DO MAŁYCH ŁAZIENEK

Wbrew temu, co można usłyszeć, rozmiar płytek nie powinien być uzależniony od wielkości łazienki. Mała łazienka może faktycznie skorzystać z dużych płytek. Z mniejszą ilością linii fugowych ściany i podłoga są mniej zagracone, a pomieszczenie wizualnie rozszerzone. Oczywiście mniejsze płytki również nie powinny być wykluczone i mogą ubrać nawet najmniejszą łazienkę.

Pomyśl o odbijających światło płytkach na ściany w małej łazience. To nie tylko kwestia połysku, a nie matu, ale również jasnych kolorów.

WYBIERZ NAJLEPSZĄ FUGĘ DO PŁYTEK ŁAZIENKOWYCH

Minęły już czasy, gdy biała fuga była wszystkim, co oferowano do płytek łazienkowych. Wybierz ją, aby uzyskać czysty i lśniący wygląd, ale rozważ również kolorowe fugi, takie jak szare, które mogą mieć mniej kliniczny wygląd. Sprawdź również te pomysły:

Kontrastuj, ale uzupełniaj kolor fugi z kolorem płytek, aby stworzyć bardziej złożony wzór na ścianie.

Zastosuj bardzo ciemną fugę wokół jasnych płytek, aby podkreślić ich kształt.

Ożyw całkowicie białą łazienkę energicznym odcieniem fugi, np. żółtym lub różowym. 

Pamiętaj, aby podczas układania płytek łazienkowych wybrać fugę odporną na pleśń, co przedłuży jej żywotność i sprawi, że sprzątanie łazienki stanie się mniej uciążliwe.