Najnowsze artykuły

Dom w stylu skandynawskim - czym się...

Dom w stylu skandynawskim składa się z minimalistycznego projektu z akcentem retro. Zazwyczaj jest on pomalowany w jasnych kolorach, takich jak biały i...

Czytaj Więcej

Większe i lepsze ogrody żywnościowe

Przybyliśmy, zobaczyliśmy, ogrodowaliśmy w 2020 roku. W rzeczywistości, ponad 20 milionów początkujących ogrodników podjęło swoje kielnie i widły w odpowiedzi na pandemię, według prezesa Bonnie Plants Mike'a Sutterera. Jako naród przeszliśmy z 42 milionów ogrodników do 63 milionów w ciągu ostatniego roku, a większość z nich to mężczyźni poniżej 35 roku życia, co jest dość wyjątkową grupą demograficzną. I jest dobra wiadomość: Sutterer wierzy, że ci nowicjusze będą z powrotem w 2021 roku.

"Z naszych badań wynika, że 80% z 21 milionów nowych osób, które weszły do kategorii w 2020 roku, powróci do niej, niezależnie od tego, co stanie się z COVID-19" - mówi Sutterer. "W rzeczywistości około połowa z tych 80% faktycznie mówi, że chce nawet zrobić więcej, ponieważ mieli tak wspaniałe doświadczenie".

A co wszyscy będą uprawiać? Dla 2021 roku, jest jasne, że błogość bycia na łonie natury, w ogóle, będzie większa niż kiedykolwiek, z ludźmi coraz częściej zwracają się do swoich podwórek do ćwiczeń, odstresowania i twórczego ujścia. Zarówno doświadczeni, jak i początkujący ogrodnicy pragną otaczać się pięknymi roślinami i szukają bardziej niezwykłych, odważnych gatunków, takich jak rośliny tropikalne. Ale chcą też kontynuować "ogrody zwycięstwa", które założyli z powodu pandemii, zwłaszcza po to, by pomóc swoim sąsiadom.

Większe i lepsze ogrody żywnościowe

Jednym z głównych powodów, dla których w 2020 roku miliony początkujących ogrodników zaczęły zajmować się ogrodnictwem, była chęć hodowania własnej żywności. Według ostatniego raportu Garden Media Trend, influencerzy zajmujący się jadalnym ogrodnictwem, tacy jak Timothy Hammond z Big City Gardener, odnotowali aż 400% wzrost na swoich platformach, ze względu na napływ zwolenników i zaangażowanie początkujących ogrodników szukających wskazówek. Raport zauważa również, że 67% badanych dorosłych "uprawia lub planuje uprawiać" rośliny jadalne w 2021 roku.

W obliczu pandemii, Sutterer uważa, że ten boom na domowe uprawy to "nie tylko uprawa żywności dla siebie i swojej rodziny oraz korzyści, jakie przynosi ona nam osobiście." Uważa on, że chodzi również o to, aby "kilka dodatkowych cukinii, kilka dodatkowych pomidorów, kilka dodatkowych ogórków trafiło do mojej lokalnej spiżarni, aby pomóc tym w mojej społeczności".

Jeśli planujesz dostać się do tego trendu, jednym z zasobów do stuknięcia jest Plant a Row for the Hungry. Ta organizacja non-profit, powiązana z Koalicją na rzecz głodu i zdrowia, zachęca producentów do zapisywania się i przekazywania swoich produktów potrzebującym. Darowizna jest odliczana od podatku i może być przekazana lokalnym spiżarniom i bankom żywności.

Przekształcenie podwórka w przestrzeń życiową na świeżym powietrzu

Ponieważ wszyscy jesteśmy coraz bardziej zmęczeni wpatrywaniem się we własne cztery ściany podczas kwarantanny, jednym z największych trendów na rok 2021 jest przenoszenie wnętrz na zewnątrz. Podwórka stają się nowymi pokojami dziennymi, nic więc dziwnego, że norweski termin frilufsliv stał się hitem trendów Etsy na rok 2020 i 2021. Termin ten oznacza w przybliżeniu "życie na świeżym powietrzu", co jest idealnym rozwiązaniem, aby osiągnąć poczucie zadowolenia, jakie odczuwa się w ogrodzie, mówi gospodarz telewizyjny Joe Lamp'l.

"Dlaczego nie chciałbyś wziąć tego, co stworzyłeś wewnątrz i przenieść to na swoje podwórko, gdzie masz tę kreatywną przestrzeń, połączoną z nieuchwytnym, nad którym naprawdę nie masz kontroli?" Lamp'l mówi. "Bierzesz to, co natura ma do zaoferowania, co jest dość niesamowite w tym, jak możesz się tam czuć, a następnie wnosisz do tego swoje elementy: swój styl życia, swoje preferencje dotyczące tego, jak żyjesz, i po prostu rozszerzasz to na to środowisko, aby stworzyć idealną przestrzeń życiową".

Kate i Charles Sadler z King Garden, firmy zajmującej się architekturą krajobrazu w Nowym Jorku, zalecają zapewnienie prywatności za pomocą żywopłotu lub ogrodzenia, zapewnienie cienia w lecie i paleniska w zimie, a nawet wyświetlanie filmów na zewnątrz.

Skup się na jasnych, odważnych tropikalnych roślinach

Po roku chaosu i globalnych niepokojów, dlaczego nie wprowadzić do swojego ogrodu odrobiny magii i jasności? Rok 2021 będzie rokiem roślin tropikalnych, ponieważ ogrodnicy pragną wprowadzić do swoich krajobrazów odrobinę egzotycznej atmosfery. Według Sadlerów, powinniśmy spodziewać się tropikalnych "zakątków" w krajobrazie, wypełnionych roślinami takimi jak bromeliady, ucho słonia o dużych, bujnych liściach i bananowce.

"To jak czytanie literatury pięknej. Dlaczego ludzie to czytają?" - mówi Charles. "Po to, aby przeżyć coś innego. Więc tropikalne rośliny, myślę, że to robią [dla ogrodników]".

Marianne Willburn, która w marcu wychodzi książka o stosowaniu roślin tropikalnych wewnątrz i na zewnątrz, proponuje zacząć od czegoś, co nazywa typem "Summer Romance". "To nie musi być na zawsze!" wyjaśnia. "Każda tropikalna lub subtropikalna roślina może być używana jako łatwy pojemnik roczny, aby zapewnić energiczne, dramatyczne akcenty liściowe, aby stworzyć wakacyjną atmosferę na patio lub pokładzie tylko w sezonie wegetacyjnym".

Niektóre z szybko rosnących liściowych faworytów Willburna do dużych pojemników to czerwony banan abisyński(Ensete ventricosum 'Maurelli') oraz Canna 'Bengal Tiger' lub Tropicanna® Gold. Dla wyjątkowych tropikalnych kwiatów poleca begonie tuberozowe i mandevilla.

Żądne przygód, nietypowe rośliny domowe cieszą się popytem

Podczas gdy wszyscy więcej przebywają w domu, my również powiększamy nasze kolekcje roślin domowych. Rośliny pokojowe są poszukiwane od kilku lat, a rok 2021 nie będzie inny, przewiduje influencerka roślin Summer Rayne Oakes. Uważa ona, że szczególnie popularne będą łatwe w pielęgnacji aroidy, takie jak filodendrony, anturium i aglaonemas, a także rośliny z rodzaju Hoya.

"Trend roślin domowych był już w rozkwicie przed pandemią, ale z każdym zakładania biur domowych i tym podobne, ludzie nieuchronnie koncentrują się na uczynieniu ich domów bardziej przyjazne dla życia i pracy. Rośliny stanowią dużą część tego procesu" - mówi Oakes.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2021 będzie czasem, w którym w domach pojawi się mnóstwo roślin domowych, a w ogrodach - bujne rośliny tropikalne i pożywne rośliny jadalne, które nakarmią nie tylko naszą rodzinę, ale także tych, którzy są w potrzebie. Przyszłość zdecydowanie wygląda bardziej zielono.