Najnowsze artykuły

Zwierzęta chronione w Polsce - które są...

Polska obfituje w różnorodność przyrodniczą, w tym wiele gatunków zwierząt, które są chronione ze względu na swój zagrożony status lub unikalność...

Czytaj Więcej
Organizowanie komody dla dziecka
13 października 2022
Jak urządzić biuro?
13 października 2022

Zabezpieczanie krokwi przed grzybami oraz pleśnią

Wszystkie elementy, które wchodzą w skład więźby dachowej, muszą odznaczać się nienaganną jakością. Są jednak czynniki, które mogą wpłynąć negatywnie m.in. na stan krokwi. Są to grzyby oraz owady. Ich długotrwałe działanie prowadzi do uszkodzenia struktury drewna i obniża jego wytrzymałość. Tym samym konstrukcja dachu nie jest już tak bezpieczna jak dotychczas.

Zadbaj o właściwą ochronę drewna

Drewno jest naturalnym surowcem, dlatego do celów budowlanych należy je we właściwy sposób przygotować. Aby nie niszczało i było odpowiednio wytrzymałe, trzeba zabezpieczyć je przed atakiem owadów, grzybów oraz pleśni. Wpływają one bardzo negatywnie na właściwości drewna. Szkodliwe są także czynniki atmosferyczne, które oddziałując na materiał drewniany mogą obniżać jego wytrzymałość.

Jeżeli drewno nie zostanie zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi, w ostateczności trzeba będzie je wyrzucić. Wiązało się to będzie z ogromnym wydatkiem, ponieważ trzeba będzie kupić nowy, zdrowy, odpowiednio zabezpieczony materiał. Drewno konstrukcyjne na więźbę dachową musi być więc poddane właściwym procesom impregnacyjnym, aby można było cieszyć się z jego trwałości i wytrzymałości na różnego rodzaju uszkodzenia.

Wszystkie elementy więźby dachowej trzeba przede wszystkim chronić przed żerującymi w drewnie owadami, które mogą trwale uszkodzić strukturę surowca. Znacząco spada wtedy jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Zjedzony przez szkodniki drewniany materiał to źródło dużych strat dla inwestora, dlatego na pewno tym aspektom należy przeciwdziałać.

Jak zabezpieczyć krokwie przed czynnikami biologicznymi?

Impregnacja jest jedyną słuszną metodą zabezpieczania krokwi przed czynnikami biologicznymi. Dzięki głębokiemu wniknięciu preparatu w strukturę drewna, można zapewnić maksymalny stopień ochrony, zabezpieczający drewno przed owadami, grzybami oraz pleśnią. Jaki wyrób wybrać, aby krokwie spełniały przez lata swoje funkcje? Przede wszystkim musi to być preparat chroniący krokwie przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Oczywiście jest to wymóg konieczny, jeżeli elementy więźby dachowej nie są zadaszone. W pozostałych przypadkach można zrezygnować z aż tak bardzo intensywnych czynników zabezpieczających.

Przeznaczone do zabezpieczania krokwi impregnaty biologiczne, chronią przed zagrożeniem ze strony owadów, pleśni oraz grzybów. Ich składniki są w taki sposób dobrane, aby zapewniały głęboką penetrację drewna, w tym jego skuteczne zabezpieczenie.

Artykuł przygotowany przez specjalistę z Best Timber Polska.