Najnowsze artykuły

Zwierzęta chronione w Polsce - które są...

Polska obfituje w różnorodność przyrodniczą, w tym wiele gatunków zwierząt, które są chronione ze względu na swój zagrożony status lub unikalność...

Czytaj Więcej
Organizowanie komody dla dziecka
13 października 2022
Jak urządzić biuro?
13 października 2022

Dieffenbachia

Dieffenbachia Dieffenbachia (znana również jako tępa trzcina) jest popularną rośliną domową uprawianą dla jej dużych, efektownych liści. Są one zazwyczaj zielone z plamami kremowo-białymi, choć odmiany hodowlane rozszerzyły paletę barw o żółte. Ta roślina może rosnąć dość duży w odpowiednim ustawieniu (6 do 10 stóp wysokości w jego rodzinnej Brazylii, na przykład), ale oferuje mniejsze rozmiary, zbyt. Gdy dolne liście naturalnie opadają z czasem, widoczne stają się łodygi przypominające trzcinę.

Kolorowe kombinacje

U większych dieffenbachii pojedyncze liście (które są grube i błyszczące) mogą osiągać ponad stopę długości. Co więcej, liście występują w różnych wzorach i kolorach, takich jak jasnozielony, ciemnozielony, kremowy i złoty, w paski, jednolite, plamki i brzegi. Utrzymuj liście błyszczące, przecierając je od czasu do czasu wilgotną szmatką.

W miarę jak dieffenbachia się starzeje i rośnie, jej dolne liście mogą odpadać i odsłaniać grubą, prawie bambusowatą łodygę w kolorze ciemnozielonym. Dieffenbachia czasami wydaje kwiaty typu kalli, a następnie czerwone jagody (rzadkość).

Pielęgnacja Dieffenbachia Must-Knows

Dieffenbachia nie wymaga wiele opieki, aby dobrze się rozwijać. Chociaż toleruje słabe oświetlenie, najlepiej radzi sobie w jasnym, pośrednim świetle z ochroną przed słońcem. Filtrowane światło jest szczególnie ważne wiosną i latem, gdy dieffenbachia wypuszcza nowe liście, które mogą ulec poparzeniu słonecznemu, jeśli będą wystawione na działanie jasnego światła, które świeci bezpośrednio na roślinę. Podczas sadzenia w pojemniku, użyj ogólnego mieszanki doniczkowej z dużą ilością mchu torfowego, aby pomóc zatrzymać wilgoć. Ta roślina lubi stale wilgotne, dobrze odsączone gleby, która jest dozwolone do wyschnięcia do cala lub tak poniżej powierzchni między podlewania. Soggy gleby może być śmiertelne, więc upewnij się, że roślina doniczkowa nie siedzi w wodzie.

Wysoka wilgotność, z drugiej strony, jest plusem. Jeśli liście rośliny rozwijają brązowe krawędzie, to nie ma wystarczającej wilgotności. Być może trzeba będzie przenieść roślinę doniczkową do bardziej wilgotnego miejsca, na przykład do łazienki. Niektórzy ogrodnicy lubią trzymać doniczkę na podstawce wypełnionej mokrymi kamykami, aby zwiększyć poziom wilgotności.

Warto zauważyć: Soki Dieffenbachii podrażniają ludzką skórę i oczy, a także parzą usta i gardło (w przypadku połknięcia mogą czasowo sparaliżować struny głosowe, stąd potoczna nazwa niema trzcina). Obchodź się z tą rośliną ostrożnie.