Najnowsze artykuły

Zwierzęta chronione w Polsce - które są...

Polska obfituje w różnorodność przyrodniczą, w tym wiele gatunków zwierząt, które są chronione ze względu na swój zagrożony status lub unikalność...

Czytaj Więcej
Organizowanie komody dla dziecka
13 października 2022
Jak urządzić biuro?
13 października 2022

Kiedy szukać chrząszczy japońskich

Japońskie chrząszcze są inwazyjne owady, które po raz pierwszy pojawiły się w New Jersey w 1916 roku, i zostały pozostawiając ślady zniszczenia, jak oni rozprzestrzenili się stamtąd. Obecnie znajdują się tak daleko na zachód jak Góry Skaliste, te chrząszcze będą traktować Twój ogród jak smorgasbord, żując wiele rodzajów roślin. Lubią też zapraszać inne japońskie chrząszcze do swojego żerowania, pozostawiając po sobie podziurawione liście i kwiaty (szczególnie upodobały sobie róże) oraz zrozpaczonych ogrodników. Japońskie chrząszcze niszczą również owoce i warzywa, a ich larwy mogą uszkadzać trawniki. Oto jak możesz pozbyć się tych uciążliwych insektów, które pojawiają się w Twoim ogrodzie i zmniejszyć szkody, które powodują.

Kiedy szukać chrząszczy japońskich

Zanim przystąpisz do walki z chrząszczami japońskimi, upewnij się, że znasz wroga. Owady te mają opalizującą zieloną głowę i tułów (część ciała tuż za głową) oraz błyszczące, miedziano-brązowe pokrycia skrzydeł. Poszukaj rozmytych białych plam po obu stronach odwłoka. Istnieje kilka podobnych do nich chrząszczy, które nie mają białych plamek.

Zacznij uważać na japońskie chrząszcze w maju lub czerwcu, i kontynuuj poszukiwania do sierpnia. Często aktywnie żerują rano i późnym wieczorem. Największą aktywność wykazują, gdy temperatura przekracza 30°C, a powietrze jest nieruchome, dlatego w takich warunkach należy uważać na nowe chrząszcze pojawiające się na podwórku. W chłodne, deszczowe dni może nie być ich zbyt wiele, ale nie należy zakładać, że chrząszcze zniknęły. Ciepły, słoneczny dzień często przynosi odrodzenie. Proaktywne podejście, które obejmuje regularne sprawdzanie i kontrolowanie ich od razu, jest niezbędne do zarządzania japońskimi chrząszczami.

Jak pozbyć się japońskich chrząszczy?

Podobnie jak marmolada brunatna, japońskie chrząszcze wydzielają w powietrzu substancje chemiczne zwane feromonami, które przyciągają kolejne chrząszcze. Jeśli więc widzisz wokół siebie kilka tych pluskiew, prawdopodobnie nie minie wiele czasu, zanim dołączy do nich więcej. Dlatego szybkie działanie w celu pozbycia się ich pomoże utrzymać problem z wymknięciem się spod kontroli.

Ręczne zbieranie chrząszczy japońskich

Jeśli zauważyłeś tylko kilka sztuk, najbezpieczniejszą i najtańszą drogą do pozbycia się ich jest ręczne zbieranie ich z roślin. Te pluskwiaki mają zwyczaj spadania na ziemię, gdy są niepokojone, więc możesz uniknąć dotykania ich w ogóle, potrząsając rośliną i trzymając pod nią wiadro z wodą z mydłem, aby je złapać, gdzie utoną.

Pestycydy na chrząszcze japońskie

Dostępnych jest wiele pestycydów do zwalczania japońskich chrząszczy, ale niestety wiele z nich jest szkodliwych dla ważnych zapylaczy, takich jak pszczoły i inne pożyteczne owady, takie jak biedronki. Mniej toksyczne opcje, takie jak pestycydy na bazie neem, mogą zapewnić dobrą kontrolę, podobnie jak mydła owadobójcze. Aby zadziałały, muszą być rozpylane bezpośrednio na chrząszcze.

Czy pułapki na chrząszcze japońskie to dobry pomysł?

Pułapki, które zazwyczaj wykorzystują feromony i zapachy kwiatowe do wabienia chrząszczy, mają na celu przyciągnięcie tych z Twojego podwórka do ich śmierci, zanim zaczną żerować na Twoich roślinach. Było dość dużo debaty na ten temat w ciągu roku z powodu obaw, że pułapki mogą skończyć się pogarszając problem. Badania nad pułapkami dały mieszane wyniki, ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli pułapki są ustawione i używane prawidłowo w ogrodzie, mogą być skuteczną opcją kontroli chrząszczy japońskich.

Jak pozbyć się larw

Chociaż to dorosłe chrząszcze japońskie powodują największe szkody, ich postać larwalna (karczowniki) również może powodować problemy z trawnikiem. Około sierpnia lub września samice chrząszczy zaczynają składać jaja tuż pod powierzchnią gleby na obszarach trawiastych. Wylęgają się szybko i zaczynają żerować na korzeniach trawy, czasami do tego stopnia, że można zauważyć brązowe, martwe plamy na trawniku. Jeśli obrać kawałek sod w tych obszarach, będzie prawdopodobnie znaleźć winowajców do białych, C-shape karczochy. Jak temperatury chłodno w kierunku zimy, karczowników zakopać głębiej w dół do hibernacji. Na wiosnę, wrócą do góry blisko powierzchni, aby rozpocząć karmienie korzeni traw ponownie.

Leczenie karczowników pomoże zmniejszyć ich liczbę, która pojawi się później jako dorosłe chrząszcze. Dostępnych jest kilka pestycydów chemicznych, ale istnieją dwie opcje niechemiczne, które są bezpieczniejsze w przypadku stosowania ich w pobliżu zwierząt domowych, ludzi i zapylaczy. Należą do nich korzystne nicienie i produkt znany jako mleczny zarodnik, który pochodzi od bakterii.