Najnowsze artykuły

Zwierzęta chronione w Polsce - które są...

Polska obfituje w różnorodność przyrodniczą, w tym wiele gatunków zwierząt, które są chronione ze względu na swój zagrożony status lub unikalność...

Czytaj Więcej
Organizowanie komody dla dziecka
13 października 2022
Jak urządzić biuro?
13 października 2022

Kup pąki piwonii

Bukiet dużych, pięknych, kwitnących na wiosnę peonii zawsze rozjaśnia pomieszczenie. Uwielbiamy postawić wazon z peoniami w miejscu, w którym możemy z bliska podziwiać falistą fakturę kwiatów i ich żywe kolory. Piwonie, niezależnie od tego, czy zostały zebrane z własnego ogrodu, czy też zakupione w ulubionej kwiaciarni, mogą przetrwać zaskakująco długo - pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane. Oto jak wybrać najlepsze kwiaty i zachować ich świeżość, abyś mogła cieszyć się nimi jak najdłużej. Mamy też kilka dodatkowych porad, jak zachęcić pąki do szybszego otwierania się.

1. Kup pąki piwonii

Piwonie będą trwać najdłużej, jeśli kupisz je lub zbierzesz, gdy są jeszcze w formie pąków. Nie bój się delikatnie dotknąć pąki przed zakupem - jeśli są miękkie (tekstura marshmallow), oznacza to, że są one blisko otwarcia. Unikaj tych, które są twarde jak marmur, ponieważ mogą nie być wystarczająco rozwinięte, aby otworzyć się po zebraniu. Pąki nie zawsze są ładne, a lekkie deformacje - jak małe brązowe plamki - są normalne. Jeśli zbierasz piwonie na własnym podwórku, wyjdź rano, aby poszukać pąków. Jeśli czekać do późniejszego dnia, jest większa szansa, że kwiaty będą miały otwarte do tego czasu.

2. Zrób jedzenie dla kwiatów

Jeśli straciłeś ślad tego małego pakietu żywności, który przyszedł z kwiatami, nie martw się. Możesz zrobić własne, dodając łyżkę zwykłego cukru granulowanego do wody, aby cięte kwiaty trwały dłużej. Naśladuje to wzrost cukru, który następuje podczas fotosyntezy, pomagając zachować świeżość kwiatów. Pamiętaj tylko, aby wymieniać wodę co dwa dni, ponieważ mieszanie cukru może zachęcać bakterie do rozwoju.

3. Utrzymuj Peonie w chłodzie

Jak wiele świeżych kwiatów, przechowywanie peonii w lodówce na noc jest gwarantowanym sposobem, aby pomóc im trwać dłużej. Możesz jednak pójść o krok dalej. Spróbuj wyciąć świeże pąki piwonii, gdy są miękkie, zawiń je w gazetę i przechowuj w lodówce, aż będziesz gotowy do użycia. Nie będą one otworzyć się w lodówce, ale można zachować je na dodatkowy dzień lub dwa, jeśli trzeba je do ostatniego na garden party lub get-together.

4. Unikanie mrówek na piwoniach

Jeśli zbierasz piwonie z ogrodu, uważaj na niechciane szkodniki, które mogą zrobić dom na swoich kwiatach. Mrówki i piwonie mają szczególnie notoryczny związek. Owady te są przyciągane przez nektar, który pąki uwalniają po otwarciu. Umieść pocięte łodygi piwonii w wodzie i pozostaw je na zewnątrz na 20-30 minut przed wniesieniem ich do środka, aby dać mrówkom dużo czasu na migrację z kwiatów.

5. Tnij łodygi pod kątem

Dla maksymalnej absorpcji wody, wyciąć swoje łodygi piwonii pod kątem. Ta sztuczka zwiększa powierzchnię cięcia, pomagając kwiatom wchłonąć więcej wody i składników odżywczych. Rób to co drugi dzień, aby pomóc usunąć wszelkie zatory u podstawy łodyg.

Bonus: Jak szybciej otworzyć peonie

Organizujesz przyjęcie i kupiłaś lub przycięłaś partię peonii, wciąż w formie pąków. Jest dzień przed przyjęciem, a pąki nie zdążyły jeszcze zakwitnąć - co robić? Aby przyspieszyć ten proces, przytnij łodygi i włóż je bezpośrednio do ciepłej wody. Umieść kwiaty, wazon i wszystko, w ciepłym miejscu w bezpośrednim świetle słonecznym i sprawdzaj je co jakiś czas. Kiedy zaczną się otwierać, możesz je przenieść gdziekolwiek chcesz.

Dzięki naszym radom, możesz powstrzymać opadanie kwiatów tak długo, jak to tylko możliwe. Każda z tych pięciu porad powinna przedłużyć życie Twoich ciętych peonii o co najmniej kilka dni. A jeśli chcesz, aby przetrwały jeszcze dłużej, zasadź w tym roku piwonie w swoim ogrodzie, abyś mógł cieszyć się nimi przez cały sezon!