Najnowsze artykuły

Organizowanie komody dla dziecka

Zorganizowanie komody dla dziecka to świetny sposób, aby utrzymać niezbędne rzeczy dziecka w jednym miejscu. Niezależnie od tego, czy są to ubrania...

Czytaj Więcej
Jak urządzić biuro?
13 października 2022
Modne kolory do kuchni w 2022 r.
13 października 2022
Jak zaprojektować nowoczesną...
11 października 2022

Akebia

Akebia jest dużą liściastą byliną, która może być uprawiana zarówno w słońcu, jak i w cieniu. W rzeczywistości jest to jedna z niewielu bylin, które można uprawiać w cienistych lub leśnych ogrodach. Wiosną roślina ta prezentuje delikatne, fioletowe lub białe kwiaty o zapachu czekolady. Choć zapach ten może być bardzo kuszący, to bujne liście sprawiają, że warto uprawiać tę roślinę. Niebieskozielone liście są podzielone na blaszki liściowe, co nadaje im cudownie miękką fakturę i sprawia, że pnącze porasta ściany, pergole i inne konstrukcje. Należy zapewnić akebii solidną podporę - w wieku dojrzałym rośnie ona duża i ciężka, przez co może przygnieść małe konstrukcje. Jeśli wiosenne kwiaty są zapylane, akebia może produkować jadalne, kiełbaskowate owoce. Do wytworzenia owoców akebia potrzebuje zazwyczaj innej odmiany posadzonej w pobliżu. Choć jadalne, owoce nie są szczególnie smaczne. nazwa rodzajowa Akebia spp. światło częściowe słońce cień słońce typ rośliny pnącze wysokość od 8 do 20 stóp 20 stóp lub więcej szerokość dorasta do 40 stóp kolor kwiatów purpurowy biały kolor liści niebieski/zielony cechy charakterystyczne kwitnienie wiosenne cechy szczególne niskie wymagania zapach dobre do pojemników strefy 5 6 7 8 rozmnażanie układanie warstwowe nasiona sadzonki pędy

Kolory Akebia Vine

Ponieważ akebia rośnie szybko, gdy jest szczęśliwa, jest idealna do tworzenia żywych ekranów prywatności, zasłaniania widoku lub tworzenia bujnej zielonej ściany. Upewnij się, że posadzisz ją w miejscu, gdzie będziesz mógł z bliska zobaczyć i poczuć zapach wiosennych kwiatów. Nawet bez kwiatów akebia jest wspaniałą rośliną do obsadzenia tylnej części posesji. Jej delikatna faktura niknie w oddali i sprawia, że nawet małe przestrzenie wydają się większe. Ponieważ jest to duże, szybko rosnące pnącze, akebię najlepiej sadzić samodzielnie, a nie w towarzystwie innych pnączy.

Pielęgnacja akebii

Akebia rośnie w pełnym słońcu lub w słońcu popołudniowym z porannym cieniem, co zapewnia jej najlepszy wzrost i kwitnienie. W pełnym cieniu pnącze to rośnie wolniej i kwitnie słabiej niż w pełnym słońcu. Ponadto, liście nie są tak gęste.

Akebia lubi wilgotną, dobrze zdrenowaną glebę, bogatą w substancje organiczne. Nie radzi sobie dobrze z suszą, więc należy ją trzymać w miejscu, w którym będzie można zapewnić nawadnianie w okresach gorącej, suchej pogody. Podobnie jak w przypadku większości roślin, pokrycie gleby wokół korzeni warstwą mulczu o głębokości 3 do 4 cali pomaga utrzymać wilgoć w gorącej, suchej pogodzie. Ściółka hamuje również rozwój chwastów.

Szybko rosnące pnącze, które potrzebuje wsparcia, akebia dobrze reaguje na przycinanie. W rzeczywistości można ją znacznie przyciąć zimą, jeśli rozrasta się poza granice. Późną wiosną, po zakończeniu kwitnienia, należy przyciąć ją mniej intensywnie, jeśli chcemy, aby w następnym roku miała więcej kwiatów.

Uwaga: Akebia wykazuje pewne tendencje inwazyjne. Przed posadzeniem sprawdź lokalne ograniczenia.