Najnowsze artykuły

Ogrodowe ogrzewacze gazowe - co warto...

Ciepło od zawsze było najważniejszym czynnikiem zapewniającym komfort życia człowieka, zapewnia przytulność i poprawia samopoczucie. Dlatego ludzie...

Czytaj Więcej

Amarantus kulisty

Niemal nieprzerwane kwitnienie szarłatu sprawia, że jest to ulubiona roślina na rabaty, obwódki i do pojemników, gdzie przyciąga motyle i bez problemu znosi letnie upały. Jego jaskrawe pomponiki długo utrzymują się w świeżych i suszonych kompozycjach. Po posadzeniu tej wszechstronnej rośliny jednorocznej można się cofnąć i obserwować, jak nieustannie upiększa krajobraz aż do mrozów.

Kolorowe kombinacje

Trzeba się dobrze przyjrzeć, aby dostrzec drobne, białe lub żółte kwiaty szarłatów. Tym, co naprawdę wyróżnia tę roślinę, są jej magentowe przylistki (zmodyfikowane, kolorowe liście, które wyglądają trochę jak płatki), umieszczone w kwiatostanach przypominających koniczynę, które wydają się nigdy się nie kończyć, nawet w najgorętszą pogodę. Zdolność tego jednorocznego gatunku do znoszenia bardzo gorącej i wilgotnej pogody sprawia, że jest on nieoceniony w ogrodach niewymagających pielęgnacji oraz w mieszanych pojemnikach.

Pielęgnacja szarłatu kulistego - najważniejsze informacje

Ten jednoroczny amarant jest łatwy w uprawie w pełnym słońcu i przeciętnej, dobrze zdrenowanej glebie, zawierającej przyzwoitą ilość substancji organicznych. Zakupione rośliny należy przesadzić lub wysiać nasiona bezpośrednio do ogrodu po upływie ostatniego dnia mrozów w danym regionie. (Współczynnik kiełkowania jest niski, więc należy używać dużej ilości nasion). Jeśli wolisz, zacznij wysiewać nasiona w pomieszczeniach na około 1 ½ do 2 miesięcy przed ostatnim mrozem. Sadzonki należy zahartować i przesadzić po ostatnich mrozach.

Niezależnie od wybranej metody, należy przycinać młode rośliny, aby uzyskać bardziej krzaczasty pokrój. Po posadzeniu szarłat toleruje suszę, ale najlepiej radzi sobie z podlewaniem przez cały sezon wegetacyjny. Wysokie rośliny mogą wymagać palikowania, aby się nie przewracały.

Nowe odmiany amarantusa

Jednym z godnych uwagi odkryć ostatnich lat w świecie szarłatu jest Gomphrena 'Fireworks', która oferuje znacznie większy pokrój, wyjątkowo obfite kwitnienie i bardziej płaskie, skupione kwiaty. Nowsza odmiana 'Pink Zazzle' zapewnia ogromne kwiaty na wyjątkowo odpornych na suszę, swobodnie kwitnących roślinach.