Najnowsze artykuły

Ogrodowe ogrzewacze gazowe - co warto...

Ciepło od zawsze było najważniejszym czynnikiem zapewniającym komfort życia człowieka, zapewnia przytulność i poprawia samopoczucie. Dlatego ludzie...

Czytaj Więcej

Przewodnik ogrodnika do sadzarek do kwiatów: Terra-Cotta

Bez względu na to, czy potrzebujesz małej doniczki dla jednorocznych roślin stołowych, czy dużego pojemnika, który utrzyma karłowy krzew na czas nieokreślony, na pewno znajdziesz pojemnik odpowiadający Twoim potrzebom. Nasz przewodnik ogrodnika po donicach pomoże Ci znaleźć odpowiedni pojemnik na kwiaty jednoroczne lub wieloletnie --- a nawet kwitnące krzewy.

Przewodnik ogrodnika po pojemnikach na kwiaty: Terra-Cotta

Z czego jest wykonana: Terra-cotta oznacza spieczoną ziemię; podczas gdy większość donic z terra-cotta ma klasyczny pomarańczowo-czerwony kolor, mogą one występować w różnych odcieniach - takich jak beżowy, brązowy, różowy i biały - w zależności od gliny użytej do ich produkcji. Terakota donice mogą być również unglazed lub glazury, te ostatnie jasne lub kolorowe z farbą. Terra-cotta jest ciężka, co oznacza, że donice są stabilne i mogą wytrzymać wietrzne dni. Ale ten ciężar oznacza również, że są trudniejsze do przenoszenia, zwłaszcza większe wersje.

Kiedy to działa: Terra-cotta jest świetna do cyrkulacji powietrza i wody przez glebę, ale również szybko wysycha na słońcu lub wietrze. W zależności od wielkości i rodzaju, terakota jest dość przyjazna dla budżetu.

Trwałość na zewnątrz: Terakotowe sadzarki, które są wypalane w wysokich temperaturach, będą trwać dłużej niż sadzarki o niskim stopniu wypalenia; będą również bardziej odporne na zadrapania i mniej prawdopodobne, że będą generować gliniany pył. Jednak ujemne temperatury mogą powodować odpryskiwanie, pękanie lub łuszczenie się donic z terakoty, dlatego zimą należy je przenosić do środka. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i organizmów, donice z terakoty powinny być opróżniane, szorowane i czyszczone roztworem wody z wybielaczem (1 część wybielacza, 10 części wody).

Przewodnik ogrodnika po doniczkach na kwiaty: Drewno

Z czego jest zrobione: Czerwone drewno, cedr, cyprys, sosna lub inne miękkie drewno to typowy wybór.

Kiedy to działa: Podobnie jak donice z terakoty, donice drewniane łatwo cyrkulują wodę i powietrze i wymagają częstego podlewania. Drewno nie jest tak drogie lub ciężkie, w zależności od wielkości donicy.

Żywotność na zewnątrz: Drewno nie jest niszczone przez zimno, ale jeśli nie jest traktowane, drewno będzie podatne na gnicie. Używaj produktu, który nie zawiera pentachlorofenolu; impregnat może być barwiony lub bezbarwny. Drewno impregnowane ciśnieniowo może być również stosowane, o ile w pojemnikach nie rosną rośliny jadalne. Aby przedłużyć żywotność drewnianej donicy, należy ją wyłożyć plastikiem lub ocynkowanym metalem z otworami przebitymi na dnie.

Przewodnik ogrodnika po doniczkach do kwiatów: Plastik i włókno szklane

Z czego są wykonane: Te pojemniki są różnie opisywane jako plastikowe, żywiczne, wytłaczane, z włókna szklanego lub odlewane, w zależności od tego, co jest używane w ich produkcji.

Jak to działa: Tworzywo sztuczne występuje w niemal każdym możliwym stylu i kolorze, imitując inne rodzaje materiałów do budowy donic - czasami za ułamek ceny. Jest niezwykle lekki, dzięki czemu łatwo go przenieść, i prawie nieporowaty, co pozwala na zatrzymywanie wody znacznie lepiej.

Trwałość na zewnątrz: Plastik i włókno szklane mogą blaknąć w kontakcie z żywiołami, a ekstremalne warunki zimowe mogą powodować pęknięcia sadzarek, zbyt. Aby temu zapobiec, przenieś te donice do domu w zimie.

Przewodnik ogrodnika po kwietnikach: Beton

Z czego jest zrobiony: Beton wlewa się do form, tworząc urny, miski i olbrzymie donice.

Kiedy to działa: Beton jest bardzo ciężki i trwały, ale także droższy. Może być również barwiony. Ze względu na jego ciężar, pojemnik betonowy jest często trudny do przeniesienia.

Życie na zewnątrz: Betonowe sadzarki są trwałe w zimnych zimowych obszarach.

Przewodnik ogrodnika po doniczkach na kwiaty: Metal

Z czego jest wykonany: Żeliwo, ocynkowana cyna, aluminium i miedź to jedne z wielu opcji metalowych.

Kiedy się sprawdza: Dostępne w szerokiej gamie stylów, metalowe donice mogą być używane w wielu sytuacjach. Waga i koszt różnią się w zależności od materiału i rozmiaru, ale metalowe donice są zazwyczaj droższe.

Żywotność na zewnątrz: Cyna i aluminium będą trwać przez lata w ogrodzie, nawet wytrzymując mroźne zimy. Żelazo może pęknąć w zimnie i będzie rdzewieć z wiekiem i ekspozycją, więc musi być chroniony w pomieszczeniach lub malowane wcześnie. Miedź również naturalnie patynuje się z wiekiem. Mniejsze donice mogą się zbytnio nagrzewać w bezpośrednim słońcu, uszkadzając wrażliwe kwiaty.

Przewodnik ogrodnika po kształtach donic

Prawdopodobnie widziałeś kilka różnych typów donic w centrum ogrodniczym - ale co właściwie oznaczają te wszystkie nazwy?

Sadzarka angielska: Klasyczne skośne boki, które pozwalają na łatwe usuwanie roślin. Gruba krawędź dodaje również wytrzymałości.

Donica standardowa: Tak wysoka, jak szeroka. Dobra dla bylin o korzeniu palowym i roślin o głębokim systemie korzeniowym.

Sadzarka do azalii: Donica wysoka na trzy czwarte szerokości. Doskonała dla roślin jednorocznych, paproci, azalii i roślin o płytkim systemie korzeniowym.

Sadzarka na cebulki: Donica o wysokości o połowę mniejszej niż szerokość. Idealna dla wiosennych roślin cebulowych lub bardzo nisko rosnących, takich jak rozchodniki.

Long Tom: Donica wyższa niż szeroka i zazwyczaj bez obręczy. Jest podatna na przewrócenie, ale dobra dla roślin głęboko zakorzenionych lub do eksponowania pnączy.

Włoska donica: Bez obręczy z lekko zaokrąglonym brzegiem. Ładnie wygląda z roślinami, które wylewają się poza krawędź.

Inne rodzaje donic: Donice wiszące, skrzynki okienne